Jak przechowywać kołdry – praktyczne porady

0

Ogromny w wpływ na trwałość kołder ma nie tylko prawidłowe użytkowanie ale także właściwe ich przechowywanie. Warto więc zadbać aby przechowywanie kołder nie przyczyniło się do pogorszenia ich właściwości cieplnych i użytkowych. Poniżej przeczytacie o czym należy pamiętać i jak zadbać o prawidłowe warunki przechowywania kołder i poduszek.

Zwykle na wiosnę zmieniamy kołdry z tych najcieplejszych zimowych na całoroczne lub letnie by późną jesienią powrócić do tych bardzo ciepłych. Wszyscy, którzy używają kołder typu 4 pory roku dodatkowo zmieniają kołdry na najcieplejsze letnie miesiące w roku. Zdarza się, że przechowujemy też dodatkowe kołdry dla gości z których nie korzystamy na co dzień. Czy na pewno robimy to prawidłowo?

Przechowywanie kołdry w przypadkowych miejscach i warunkach może niekorzystnie wpłynąć na ich walory użytkowe. W skrajnych przypadkach źle przechowywana kołdra utraci właściwości cieplne. Z kolei jej zawilgocenie może łatwo doprowadzić do nieodwracalnych zmian i zniszczenia delikatnego materiału wypełnienia.

Jak przechowywać delikatne kołdry i poduszki?

Najdelikatniejsze są najbardziej ekskluzywne kołdry to dość spory wydatek. Z założenia kołdry te powinny służyć nam latami. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy o nie dbać, używać zgodnie z przeznaczeniem oraz przechowywać w odpowiednich warunkach. Jakie więc warunki przechowywania kołder będą najlepsze?

Jak przechowywać kołdry puchowe?

Największym wrogiem delikatnego wypełnienia z puchu jest wilgoć oraz długotrwałe przechowywanie pod obciążeniem i wysoka temperatura. Musimy więc wybrać odpowiednie miejsce, w którym nasza kołdra nie będzie narażona na wszystkie te czynniki. Jeśli tylko mamy taką możliwość przechowujmy kołdry w sypialni. Można z powodzeniem wykorzystać najwyższe półki w szafie lub skrzynie łóżka. Kolejnym dobrym rozwiązaniem będzie przechowywanie kołder w garderobie. Ponieważ powinniśmy unikać wilgotnych pomieszczeń więc łazienka, pralnia lub garaż to najgorsze gdzie możemy umieścić nasze kołdry. W trakcie przechowywania nie powinniśmy też narażać kołder na skrajnie wysoką temperaturę. Dlatego poddasze również nie jest najbardziej szczęśliwym miejsce na składowanie kołder.

W czym przechowywać kołdry?

W zależności od tego gdzie będziemy trzymać kołdrę musimy odpowiednio ją zabezpieczyć. Warto użyć do tego specjalnych pokrowców z materiałów syntetycznych, w których kupujemy kołdry. Pokrowce na kołdry są doskonale dopasowane do rozmiarów kołder i zwykle mają zapięcie na suwak. Jeśli już ich nie mamy można zakupić je osobno. Zabezpieczenie kołder w szczelnie zamykanych pokrowcach ograniczy do minimum możliwość przypadkowego zabrudzenia, zakurzenia oraz przenikania zapachów obcych. Taka kołdra po zakończeniu okresu przechowywania będzie się wprost nadawać do użycia.

Trzeba też pamiętać aby w przypadku kołder z delikatnego puchu nie narażać ich na obciążenia. Jeśli w półce oprócz kołdry składujemy inne tekstylia bądź pudełka kołdrę należy umieścić na samej górze. Składowanie delikatnych kołder pod dużym obciążeniem może doprowadzić do nieodwracalnej utraty jej puszystości.

Ostatnia bardzo ważna rada – Nie należy przechowywać kołder w workach próżniowych. Choć na pewno daje to wiele korzyści w postaci dodatkowego miejsca ale oddziaływanie sił bezpowrotnie niszczy strukturę i sprężystość delikatnych piórek puchowych. Taka przechowywana kołdra będzie fatalnie wyglądać i nie będzie w stanie zapewnić nam początkowej ciepłoty. To najczęstszy błąd jaki popełniamy przy przechowywaniu skutkiem czego jest trwałe i nieodwracalne odkształcania wypełnienia kołder.

Jak przechowywać kołdry syntetyczne?

Kołdry z włókien syntetycznych są zdecydowanie trwalsze, wytrzymałe oraz bardziej sprężyste od tych z wypełnieniem naturalnym. Nie oznacza to jednak, że w ich przypadku nie musimy dbać o właściwe warunki przechowywania. Największym wrogiem kołder syntetycznych jest wilgoć, która w dłuższej perspektywie doprowadza do degradacji i sklejania włókien, z których tworzą się zbitki zaburzając jednorodną strukturę wypełniania. Powinniśmy więc podobnie jak w przypadku kołder z pierza odpowiednio przygotować je i zabezpieczyć na czas przechowywania.

Jak przechowywać poduszki?

Ze względu na zbliżoną budowę oraz identyczne właściwości wypełnienia poduszki zarówno te z puchu i pierza jak i syntetyczne powinniśmy przechowywać dokładnie tak samo jak kołdry. I podobnie jak w przypadku kołder unikać wilgoci, zabrudzenia, obcych zapachów i dużego obciążenia.

Jak przygotować kołdry i poduszki do przechowywania?

Przed zapakowaniem i zabezpieczeniem kołder i poduszek ich na okres wiosenno-letni lub zimowy warto jest porządnie je wywietrzyć – pozbędziemy się tym samym nieprzyjemnych zapachów. Wypełnienia należy wywietrzyć w suche i wietrzne dni (niezależnie od pory roku) unikając bezpośredniej ekspozycji na słońce. Następnie należy pozostawić je w pomieszczeniu aby pozbyć się z niej resztek wilgoci.  W przypadku kołder i poduszek syntetycznych można też je wyprać. Więcej na temat prania kołder można poczytać w obszernym artykule https://hippo-sklep.pl/blog/jak-prac-koldry-praktyczne-porady/ Oczywiście po praniu należy kołdrę  dokładnie osuszyć i pozostawić w suchym i ciepłym miejscu na kilkanaście godzin. Tak przygotowane kołdry lub poduszki można umieścić w pokrowcach pamiętając od dodaniu do każdego pokrowca kilku saszetek z higroskopijnymi granulkami pochłaniającymi nadmiar wilgoci.

Zasady przechowywania kołder i poduszek

Poniżej zebraliśmy najważniejsze zasady przechowywani kołder poduszek i wypełnień:

  • Przed zabezpieczeniem kołder i poduszek okres wiosenno-letni lub zimowy należy je porządnie  wywietrzyć
  • Jeśli jest to potrzebne należy kołdrę wyprać i dokładnie wysuszyć
  • Wywietrzonej lub wypranej kołdry nie należy od razu pakować do worka lecz pozostawić ją na kilkanaście godzin rozłożoną w ciepłym pomieszczeniu do doschnięcia.
  • Nie wolno przechowywać kołder w workach próżniowych
  • Kołdry najlepiej przechowywać w zasuwanych pokrowcach o kształcie walizki, w których zostały dostarczone lub zakupione
  • Na czas przechowywania do pokrowca na kołdry należy wrzucić kilka torebek z pochłaniaczem wilgoci
  • Kołder nie należy przechowywać w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza lub wysokiej temperaturze
  • Zapakowanej kołdry nie powinno się przygniatać, nakrywać lub przyciskać ciężkimi przedmiotami
  • Przed ponownym użyciem kołdrę należy wyjąć z opakowania i pozostawić na kilka godzin w stanie rozłożonym lub rozwieszonym. Można ją przy okazji wywietrzyć

Tylko tyle i aż tyle. Pamiętając o powyższych zasadach uchronimy się przed pogorszeniem ich właściwości i zapewnimy im sprężystość miękkość przez długi czas.

Jeśli macie praktyczne rady dotyczące przechowywania kołder lub poduszek zachęcamy do komentowania i dzielenia się się nimi.

Udostępnij poprzez

O autorze

Nasza przygoda z tekstyliami rozpoczęła się ponad 10 lat temu i trwa do dziś. Na tym blogu dzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą o tekstyliach domowych a szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci. Pomagamy właściwie je dobierać i dbać o nie, by służy wam i waszym dzieciom jak najdłużej. Prezentujemy tu ciekawe inspiracje i opisujemy nowinki z branży. Dziękując za lekturę artykułów, zapraszamy do największego sklepu internetowego z pościelą dla dzieci https://hippo-sklep.pl

Leave A Reply